Jazda na rowerze daje dużo radości i przyjemności. W końcu podczas aktywności fizycznej w naszym organizmie wydziela się endorfina, zwana potocznie hormonem szczęścia. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nasza jazda rowerem nie kończy się zbyt dobrze. Wypadek, potrącenie, choć są skrajnymi przykładami, możemy zaobserwować dość często na drodze. Każdy rowerzysta wie, że zepsuty sprzęt czy zgubienie drogi może zepsuć nawet najlepszą wycieczkę rowerową. Takie sytuacje przydarzyły się niemal każdemu amatorowi jazdy rowerowej, a zdarzają się nawet sportowcom, co nie raz mogliśmy obserwować podczas wyścigów czy rajdów.
Jak uniknąć takich sytuacji? W jaki sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo, żeby czerpać jak największą przyjemność z jazdy? Podpowiadamy w tym artykule!
Dbanie o swoje własne bezpieczeństwo zaczyna się właściwie na długo przed wyjazdem na drogę. Przed każdą wycieczką należy dokładnie sprawdzić nasz sprzęt. Ważnym elementem jest powietrze w kołach. Należy sprawdzać, czy jego poziom jest wystarczający, aby uniknąć przykrej sytuacji podczas jazdy. Kolejnym elementem jest dokręcenie kierownicy, siodełka i innych elementów. Kierownica, która źle skręca jest zagrożeniem na drodze, a siodełko, które opada także może być niebezpieczne. Pamiętaj też, żeby odpowiednio dobrać wysokość tych elementów. Powinny one być dostosowane do Twojego wzrostu. Nie tylko jest to bezpieczne, ale również zapewnia odpowiedni komfort jazdy.
Podczas sprawdzania swojego sprzętu, warto zwrócić uwagę na światła, które powinny być zamontowane w każdym rowerze. Nie wiesz, czy podczas wycieczki nie zastanie Cię zmierzch czy noc. Niektórzy rowerzyści lubią wieczorne przejażdżki. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu, nie tylko będziesz widział drogę, ale również staniesz się widoczny dla innych uczestników ruchu. To bardzo ważne, by kierowcy samochodów, a nawet piesi, mogli Cię zobaczyć. Zwiększy to Twoje szanse na uniknięcie potencjalnej kolizji lub wypadku.
Oczywiście nie można zapomnieć o hamulcach, które są niezbędne podczas jazdy. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy będziesz musiał gwałtowanie hamować, mogą się one przydać… Nie zapominaj także o dzwonku, który jest obowiązkowym wyposażeniem roweru. Często bagatelizujemy jego przydatność. Jednak przyda się on, kiedy będziemy chcieli ostrzec kogoś przed niebezpieczeństwem. Działa on podobnie jak klakson w samochodzie. Pamiętaj, by nie używać go bez przyczyny.
Kiedy już sprawdzisz swój rower, możesz zacząć pakować się na wycieczkę.
O niezbędnych przedmiotach, które warto zabrać na przejażdżkę pisaliśmy już w innym artykule. Przypomnimy tylko wodę, ponieważ nawodnienie jest niezwykle ważnym elementem sportu, drobną gotówkę lub kartę i (koniecznie naładowany!) telefon.
Przygotowany do jazdy, z kaskiem na głowie, możesz ruszać w drogę! Na koniec zaznaczymy tylko, że ważnym elementem, który zapewni Ci bezpieczeństwo podczas jazdy, jest Twoje samopoczucie i stan psycho-fizyczny. Kiedy jesteś zmęczony, boli Cię głowa, brzuch lub dzieje się cokolwiek innego na tle zdrowotnym, warto zrezygnować z jazdy. W takim stanie ciężko jest się skupić, reagować właściwie na to, co dzieje się na drodze. Choć może się wydawać, że to tylko jazda na rowerze, nie trudno o wypadek.
Jak zadbać o bezpieczeństwo po wyjeździe na drogę, opowiemy już w kolejnym wpisie…