Decyzja o rezygnacji z samochodu na rzecz roweru niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest to ukłon w stronę ekologii. Poza tym, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Zwłaszcza teraz, kiedy ceny paliwa i gazu ciągle idą w górę. Jednak największą korzyścią będzie poprawa twojego stanu zdrowia i kondycji.
Korzystny wpływ na zdrowie
Jeśli zmagasz się z otyłością, zapewne wiele razy słyszałeś, że bieganie nie jest dla ciebie odpowiednią formą ruchu. Możesz w ten sposób przeciążyć swoje stawy, a przede wszystkim kolana. Jazda na rowerze nie niesie za sobą takiego ryzyka. Wpływa również korzystnie na kręgosłup, który jest obciążony poprzez dźwiganie dodatkowych kilogramów. W czasie godzinnej przejażdżki na dwóch kółkach spalamy nawet do 800 kalorii. Jednak, aby osiągnąć widoczne rezultaty trening musi być wykonywany regularnie.
Osoby borykające się z nadwagą, często skarżą się na ból kręgosłupa wynikający z siedzącego trybu życia. Ten sam problem dotyczy osób, które codziennie spędzają około 8 godzin za biurkiem. Do tego dochodzi stres i życie w napięciu. To wszystko odbija się na naszym kręgosłupie. Jak to wygląda w przypadku jazdy na rowerze? Jeśli siodełko jest odpowiednio dobrane, a nasza pozycja na rowerze została ustawiona przez specjalistę, nie mamy się czego obawiać, a wręcz przeciwnie. Będziemy czerpać z treningu same korzyści, takie jak zwiększenie pojemności płuc, czy lepsze dotlenienie krwi. Ponadto jazda na rowerze korzystnie wpływa na modelowanie naszej sylwetki. Dotyczy to głownie mięśni pośladków, ud i łydek.
Dodatkową korzyścią są endorfiny, które wytwarzają się podczas wysiłku fizycznego. Mają one wpływ na nasz dobry nastrój. Dzięki nim częściej się uśmiechamy, a praca przychodzi nam łatwiej. Jest to również zasługą dotlenionego mózgu, który staje się bardziej wydajny i łatwiej radzi sobie ze stresem.