Skąd bierze się fobia?
Dla większości ludzi jazda na rowerze wydaje się dziecinnie łatwa i bezpieczna. Skąd więc u niektórych z nas bierze się lęk przed poruszaniem się na dwuśladzie? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ źródło problemu ma podłoże w naszym umyśle, a jak wiadomo, psychika człowieka to skomplikowane „urządzenie”. Przyczyny lęku mogą być różne. Być może mają na to wpływ wydarzenia z dzieciństwa, których już nie pamiętamy, takie jak bolesny upadek z roweru, czy wypadek drogowy, którego świadkiem byliśmy jako dziecko. Innym powodem, dla którego boimy się wsiąść na rower może być nasza sprawność fizyczna, a raczej jej brak. Lęk przed tym, że nie sprostamy oczekiwaniom otoczenia, czy że ktoś nas wyśmieje, jeśli nie będziemy w stanie pokonać bardziej wymagającej trasy. Do tego dochodzi jeszcze problem z utrzymaniem równowagi, bez której jazda na rowerze jest wręcz niemożliwa.
Jak stawić czoła problemowi?
Jeśli nasza fobia została wywołana poprzez silny uraz psychiczny lub fizyczny, bezsprzecznie powinniśmy się udać do specjalisty, który zleci stosowne leczenie. Jeśli natomiast czujemy się na siłach, by samemu podjąć walkę z lękiem przed okiełznaniem rumaka na dwóch kółkach, warto zwrócić uwagę, na kilka istotnych kwestii:
- Przede wszystkim zaopatrz się w ochraniacze i kask, nawet jeśli wydaje ci się to śmieszne i niepotrzebne. Jeśli faktycznie dojdzie do upadku, nie zrobisz sobie krzywdy. Poza tym, sam fakt dodatkowego zabezpieczenia sprawi, że będziesz się czuć pewniej.
- Na pierwszą przejażdżkę wybierz miejsca z dala od ruchu ulicznego. Dobrym pomysłem będzie mało uczęszczana polna lub leśna droga, na której nie spotkasz się z samochodem, a dzięki miękkiej nawierzchni, nie potłuczesz się zbytnio w razie upadku. Zwróć jednak uwagę, by podłoże nie było zbyt nierówne. Może ci to w znaczący sposób utrudnić utrzymanie równowagi.
- Zabierz ze sobą zaufaną osobę, w której towarzystwie czujesz się pewnie i bezpiecznie. Doda ci to pewności siebie, a w razie jakichkolwiek problemów, nie zostaniesz z nimi sam. Przyda się ktoś, kto będzie cię asekurował i udzieli niezbędnych wskazówek.
- Popracuj nad kondycją fizyczną. Pozwoli ci to czuć się pewniej w czasie jazdy na rowerze i bez oporów będziesz mógł się wybrać na bardziej wymagające trasy, bez obaw, że nie dogonisz swoich współtowarzyszy.