Buty rowerowe zimowe to spory wydatek – trzeba się przygotować na kwotę nawet trzykrotnie wyższą niż w przypadku ochraniaczy. Należy jednak mieć świadomość, że w ekstremalnych warunkach ochraniacze nie spełnią swojej roli. W przestrzenie miedzy nimi a butami bez problemu może dostać się woda, a stamtąd do wnętrza buta już niedaleka droga. Poza tym, ochraniacze chronią tylko górną część obuwia, w związku z czym podeszwa, która częsta jest wyposażona w otwory wentylacyjne, pozostaje bez zabezpieczenia. Wszystko to sprawia, że musimy zmierzyć się z przemakaniem o raz marznięciem od podeszw.
Buty powinny być ciepłe i wysokie
Cechą charakterystyczną zimowych butów jest wysoka cholewka sięgająca nad kostkę. Ma zapobiegać przedostawaniu się wody od góry oraz ogrzewać kostki. Przy ich projektowaniu wzięto pod uwagę czynniki pozwalające na swobodne pedałowanie, dlatego zwykle są one tworzone z elastycznego materiału. Jest to szczególnie ważne na MTB i w trakcie jazdy na przełajówce.
W większości zimowe obuwie rowerowe jest wyposażone w membranę Gore-Tex, której główne cechy to nieprzemakalność i wiatroszczelność. A przy tym wszystkim jest oddychająca.
Komfort termiczny i odpowiedni rozmiar
Równie ważnym elementem zimowych butów jest dobrze uszczelniona i przede wszystkim ocieplona podeszwa, która zapewnia komfort cieplny stopy dzięki specjalnej, pogrubionej wkładce. Należy liczyć się jednak ze sporą wagą obuwia, która wynosi nawet 1 kg.
Decydując się na zakup butów, zadbaj o to, aby nie były za małe. Za ciasny but utrudni krążenie co może przyczynić się do odmrożenia. Przy mierzeniu załóż od razu grubszą skarpetę, lub dwie pary standardowych skarpetek. W zależności od tego, co zmierzasz zakładać podczas zimowych wypadów.